cytaty
Kariera

Cytaty, które wpłynęły na moje zawodowe życie

Wiem (i jednocześnie ciągle się tego uczę), co jest dla mnie ważne i jak chcę żyć. Odkrywałam to powoli, najczęściej metodą prób i błędów. W słuszności moich przypuszczeń utwierdzały mnie słowa, które do dziś mnie inspirują i motywują do działania. Słowa, dzięki którym jestem tym, kim jestem i żyję w zgodzie z sobą. Moje ulubione cytaty.

Jednym z takich cytatów jest wypowiedź Abrahama  Maslowa, z którą całym sercem się zgadzam i która idzie ze mną przez całe moje zawodowe życie. Ta myśl przyświecała mi przez przez wiele lat pracy ze studentami, kiedy jako doradca zawodowy pomagałam im złapać kierunek, określić mocne strony i ich własną ścieżkę kariery. Ścieżka musi być zgodna z naszymi predyspozycjami, mocnymi stronami, talentami, umiejętnościami i tym, co nam w duszy gra.

Muzyk musi tworzyć muzykę, malarz musi malować a poeta musi pisać, jeśli chcą żyć w spokoju sami ze sobą. Kim człowiek może być, tym musi być.

Abraham Maslow

 

cytaty

Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc życiem kogoś innego. Miejcie odwagę, by podążać za swoim sercem i intuicją. One w jakiś sposób już wiedzą, kim naprawdę pragniecie się stać. Wszystko inne to kwestie drugorzędne.

Steve Jobs

Bliskie są mi też słowa, które trafiają wprost do serca i całkowicie rozbrają. Ten cytat skłania do refleksji i poszukiwania siebie, do zastanowienia się i podróży w przeszłość… Sami zobaczcie.

Pamiętasz, kim byłeś, zanim świat powiedział Ci, kim powinieneś być?

Charles Bukowski

Nic dodać, nic ująć. Zastanowić się. Tak po prostu. W tym zabieganym świecie, w którym presja jest wysoka i za wszelką cenę trzeba być „kimś” lub „jakimś”, najlepiej dobrze klikalnym.

cytaty

Kolejny cytat, który odnoszę zarówno do życia zawodowego, jak i prywatnego. Często przemycałam tą myśl studentom, którzy przychodzili do mnie z wizją siebie. Mówili o czym marzą i czego bardzo chcą spróbować, ale nie do końca wierzyli, ze dadzą radę. Bo brak doświadczenia, bo młody wiek, bo nie taki poziom języka, bo to, bo tamto… A Henry Ford mawia:

Czy myślisz,  że potrafisz, czy też myślisz, że nie potrafisz – w obu przypadkach masz rację.

Henry Ford

I jeszcze dwa mądre cytaty, które bardzo lubię. Porządkują mi głowę, dodają odwagi i wiary, że warto działać, próbować, poznawać siebie, nowe rzeczy i nie poddawać się. Nigdy się nie poddawać.

Życie nie składa się – ani głównie, ani nawet w większej części – z faktów i wydarzeń. Składa się głównie z burzy myśli, która nieustannie szaleje w umyśle.

Mark Twain

Oraz piękne słowa Nelsona Mandeli:

Odwaga to nie brak strachu, lecz raczej zwycięstwo nad nim.

Nelson Mandela

cytaty

Więc jeśli czasem ogarnia mnie strach, że coś się może nie udać, albo że jestem niewystarczająco dobra, niewystarczająco przygotowana, że na pewno są lepsi, że z czym do ludzi… to staram się sobie przypomnieć słowa Mandeli i przypomnieć sobie, że wszyscy się boimy. Ale wygrywają tylko ci, którzy działają mimo strachu.

%d bloggers like this: