Podróże

Co warto zobaczyć w Porto

Porto – cudowne miasto, pełne uroku, wyjątkowego klimatu i pysznego jedzenia. Zwiedzałam Porto i Lizbonę w ciągu jednego, tygodniowego wypadu i do dziś nie wiem, które miasto bardziej mnie urzekło. Oba wyjątkowe i oba chcę odwiedzić jeszcze przynajmniej raz.

Porto, czyli po prostu „port” to jedno z najpiękniejszych miast Portugalii. Jemu właśnie Portugalia zawdzięcza swoją nazwę. Miasto leży nad Oceanem Atlantyckim i rzeką Douro.

Winnice

Nad brzegiem rzeki znajdują się słynne winnice, które zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niektóre z winnic mają w swojej ofercie wycieczki. W planie jest zwiedzanie i podglądanie procesu produkcji wina połączone z degustacją.

Porto (port-wine, portwajn) – to bardzo słodkie wino wytwarzane z winogron zbieranych w dolinie rzeki Duero. Wino jest wzmacniane spirytusem, jest więc nieco mocniejsze niż inne.

Avenida dos Aliados

Jedna z głównych alej miasta, przypominająca chwilami wielki plac, wzdłuż której usytuowane są piękne kamienice i robiące ogromne wrażenie zabytki.

Idąc aleją na południe możemy dotrzeć do Katedry Se (Sé do Porto), której wnętrza zdobią piękne azulejos – białe kafelki, na których jest umieszczona mozaika lub namalowany obraz.

Azulejos spotykamy co krok zarówno na kamienicach, jak i we wnętrzach. Pięknie ozdobiony jest nimi np. dworzec.

"Porto

Klimatyczne uliczki

Kolorowe zaułki i wąskie uliczki to coś, co w nowych miejscach najbardziej lubię odkrywać. Każda z nich skrywa prawdziwe niespodzianki.

Oryginalne wystawy sklepowe, cudnie nakryte stoliki restauracji, pełne kwiatów, kolorowe okna kamienic i mnóstwo graffiti na ścianach.

To wszystko tworzy prawdziwy klimat miasta i muszę przyznać, że włóczenie się po zakamarkach miasta i wchłanianie tamtejszego klimatu daje mi więcej radości niż oglądanie zabytków.

Co zjeść w Porto

W tym mieście nie tylko wino jest rewelacyjne. Polecam też słodkie, soczyste i bajecznie kolorowe owoce. Wystarczy wybrać się na jeden w wielu placów targowych, żeby doznać prawdziwej uczty dla zmysłów i wyjść oszołomionym z torbami pełnymi owoców i warzyw.

A skoro już mowa o jedzeniu to przechadzając się urokliwymi, wąskimi uliczkami nietrudno znaleźć niewielkie, klimatyczne knajpki z dobrym jedzeniem.

Będąc w Porto na pewno warto spróbować tamtejszych specjałów, czyli grillowanych sardynek.

sardynki

Plaża w Porto

Po całym dniu zwiedzania, jedzenia, picia wina i zachwytów polecam choć na chwilę usiąść przy plaży na dobrą kawę z lodami.

Trudno o coś lepszego na zakończenie dnia niż szum oceanu, piasek pod stopami i beztroskie nicnierobienie.

Porto
%d bloggers like this: