Niektórzy świetnie wiedza, co chcą w życiu robić. Część z nas jednak od liceum boryka się z pytaniem: co dalej? Jaką wybrać szkołę, jaki zawód, karierę? Skąd mam wiedzieć, kim chcę być w przyszłości i jakie mam talenty? I czy w ogóle jakieś mam?
No własnie, skąd wiedzieć kim chcemy być?
Czasem tak jest, że nie do końca wiemy, kim chcemy być i co nam będzie sprawiało największa satysfakcję. Zdarza się tak nawet wtedy, kiedy okres młodzieńczy mamy już za sobą i z jakiś powodów spędzaliśmy całe lata w „jakiejś” pracy, w „jakiś” związkach i „coś tam” robiąc ale nigdy się nie zastanawialiśmy, czy to na pewno to, czego chcemy.
Niekiedy po prostu czujemy, że pora na zmianę, że nie do końca nam po drodze z tym, co obecnie robimy. Potrzebujemy sobie przewartościować i poukładać ścieżkę zawodową albo nawet całe życie od nowa. Bo np. nie chcemy już poświęcać całego swojego czasu na pracę, tylko potrzebujemy więcej równowagi w naszym codziennym życiu. Albo przeciwnie, mamy chęć na więcej wyznań, w naszym życiu pojawił się dodatkowy czas, który chcemy zainwestować w rozwój zawodowy.
Bywa też tak, że zwyczajnie się po jakimś czasie wypalamy i chcemy zacząć robić coś całkiem innego, zupełnie od nowa. Powodów jest mnóstwo. Więcej o zmianie pracy pisałam tutaj.
Jeśli wiemy dokładnie, co chcemy robić, to super. Pozostaje nam tylko wcielić plan w życie.
Kiedy nie do końca wiemy, co by to miało być, polecam zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań. Takie pytania bardzo mi kiedyś pomogły. I do teraz mi pomagają, gdy czasem zbaczam z kursu albo za bardzo daję się ponieść nurtowi wydarzeń i codzienności.
Pytania, które warto sobie zadać, kiedy szukamy własnej drogi lub potrzebujemy zawodowej zmiany:
- Co najbardziej lubiłem robić jako dziecko?
- Jakie czynności sprawiały, że czas się zatrzymywał i mogłem to robić godzinami?
- Co przychodziło mi z lekkością, bez wysiłku, naturalnie?
- Za co inni mnie podziwiali, chwalili?
- Co robiłem/robię lepiej niż inni?
- Czego potrzebuje świat, inni ludzie?
- Za co inni będą w stanie mi zapłacić?
Kiedy już określimy, co to takiego, będziemy wiedzieć, jakie są nasze mocne strony. Odkryjemy, co sprawia, że czujemy się uskrzydleni, co przychodzi nam bez większego wysiłku i w czym zatracamy się bez reszty. Właśnie wtedy łapiemy prawdziwe flow. Z tego wszystkiego wyłoni się obraz naszej satysfakcji w zawodowej. Połączmy te wszystkie rzeczy, zastanówmy się, co mają ze sobą wspólnego, przeanalizujmy, co konkretnie wtedy robimy, w jakich okolicznościach, w jakim towarzystwie… Wtedy będziemy już wiedzieć, w jakim kierunku powinniśmy kierować swoje kolejne kroki, co powinniśmy w sobie rozwijać i na czym opierać naszą przyszłość. To są właśnie nasze talenty. To właśnie coś, co przychodzi nam z łatwością, czemu chcemy i lubimy poświęcać czas, w czym jesteśmy naprawdę świetni i co wyróżnia nas spośród innych.
Tutaj pisałam więcej o tym, dlaczego warto robić w życiu to, co się kocha.
Dwa ostatnie pytania pozwalają nam nieco urealnić swoją wizję i znaleźć taki obszar, który nie tylko będzie nas uskrzydlał, ale też będziemy mogli się z tego utrzymać.
Jak dobrze wykorzystywać swoje mocne strony?
Lubisz pisać, z lekkością tworzyłeś opowiadania, wiersze, pisałeś dzienniki i pamiętniki albo nawet swoją pierwszą książkę do szuflady? Pomyśl o pracy związanej z pisaniem. Jeśli do tego masz wrażliwość na świat i bujną wyobraźnię to praca pisarza może być dla nas zdecydowanie lepsza niż praca sprzedawcy bądź skrupulatnego analityka biznesowego.
W dzieciństwie byłeś naturalnym liderem? Przejmowałeś inicjatywę, widziałeś szeroki obraz sytuacji i od razu wiedziałeś co zrobić. Inni Cię słuchali, czekali na Twoje decyzje i podążali za Tobą? Praca związana z kierowaniem ludźmi czy projektami będzie dobrym, satysfakcjonującym wyborem. Wykorzystasz swoje umiejętności przywódcze i będziesz mógł się rozwijać i spełniać zawodowo.
Zawsze lubiłeś się opiekować innymi, młodszymi, słabszymi? Potrafiłeś zażegnać każdą kłótnię? Wiesz jak rozwiązywać konflikty, a ludzie czują się w Twoim towarzystwie po prostu dobrze i swobodnie? Pomyśl w jakich zawodach taka umiejętność może być najlepiej wykorzystana i rozwijana. Takie zawody dadzą Ci największą satysfakcję.
W poprzednim wpisie polecałam jedną z książek, która wg mnie jest świetnym drogowskazem w poszukiwaniu własnej ścieżki kariery, zgodnej z naszymi talentami i osobowością. Ta książka nosi wymowny tytuł: „Rób to, do czego jesteś stworzony” i rzeczywiście znajduje się tam mnóstw wskazówek dotyczących tego, jak wybrać pracę, która da nam najwięcej satysfakcji oraz narzędzia pomagające w prosty sposób określić własny typu osobowości.
Dlaczego warto znać własne mocne strony?
Wykorzystanie naszych talentów to podstawa satysfakcji, i to nie tylko zawodowej ale tez życiowej. Kiedy nasze talenty są uśpione i ich nie wykorzystujemy, mamy poczucie, że czegoś nam brakuje, choć nie potrafimy do końca określić czego. Czujemy smutek ale nie wiemy z jakiego powodu. Czujemy frustrację, choć nie potrafimy znaleźć przyczyny.
Wszystkie te uczucia biorą się często z tego, że nie robimy tego, co chcemy i tego, co jest zgodne z naszą naturą. Czasem zbyt mocno staramy się do kogoś dopasować i udajemy kogoś, kim nie jesteśmy. Tym kimś mogą być np. rodzice, znajomi czy partner.
Skończyliśmy np. określone studia i pracujemy w swoim tzw. „wyuczonym zawodzie” ale cały czas nie jesteśmy z siebie do końca zadowoleni. Gdyby się zastanowić, to studia wybraliśmy takie a nie inne, bo tak chcieli rodzice, najczęściej w dobrej wierze, z przekonania, że po tych studiach po prostu będziemy mieć pracę. My jednak nie czujemy się w tej pracy dobrze, bo nie wykorzystujemy na co dzień naszych naturalnych talentów. W związku z tym na sukces pracujemy dłużej i z większym wysiłkiem. I wcale nas tak nie cieszy.
Uważam, że jednym z naszych najważniejszym życiowych zadań jest poznanie siebie (tutaj pisałam więcej na ten temat). Nic tak nie buduje pewności siebie jak znajomość własnych mocnych stron i korzystanie z nich na co dzień. Kiedy wykorzystujemy w pracy swoje atuty wszystko staje się łatwiejsze: nasze życiowe wybory, satysfakcja z tego, co robimy i szansa na odniesienie sukcesu w danej dziedzinie. Warto więc poświęcić trochę czasu, żeby lepiej poznać siebie. To zaprocentuje zarówno w obszarze zawodowym, jak w i całym naszym życiu. Znajomość siebie wpływa pozytywnie również na inne obszary, np. na nasze relacje z innymi i na ogólne poczucie szczęścia. A chyba na tym nam wszystkim zależy.
K.