Przemyślenia

10 sposobów jak znaleźć pasję

Pasja. Jak znaleźć pasję i czym w ogóle jest pasja? Czy każdy może ją mieć? Znalezienie odpowiedzi na te pytania wcale nie jest trudne. Wszystko zależy od tego, jak rozumiemy słowo pasja.

Pasja to coś, co robimy bez żadnego przymusu, za to z ogromną radością. Nawet jeśli wiąże się z wysiłkiem umysłowym czy fizycznym i tak tego nie czujemy, bo jesteśmy w stanie flow. Flow to stan, w którym nie czujemy ani upływającego czasu ani zmęczenia. Czas się dla nas zatrzymuje, myśli i działania płyną przez nas zupełnie swobodnie, a to, co robimy jest dla nas tak naturalne jakbyśmy tylko do tego byli stworzeni.

Niektórzy już swoją pasję odkryli i rozwijają. Inni ciągle jej szukają. Jeszcze inni ją mają, ale nie wiedzą, że to właśnie to. Dlaczego nie wiedzą? Bo myślą, że pasja to coś wzniosłego, jak malarstwo, rzeźba czy śpiewanie. A pasja to tak naprawdę mogą być małe, z pozoru zwykłe czynności, które jednak robimy z nieopisaną wręcz przyjemnością. To coś, na co czekamy, co odrywa nas od codziennych problemów i czyni nasz świat lepszym.

Jak znaleźć pasję?

Odpowiedz sobie na kilka prostych pytań:

1. Co najbardziej lubiłeś robić jako dziecko?

Takie niby banalne pytanie ale dużo mówi o tym, co Ci tak naprawdę w duszy gra. Dzieci instynktownie czują do czego mają naturalny talent i to właśnie robią. Jedne wyjątkowo dużo rysują, inne opowiadają niestworzone historie, jeszcze inne mają naturalny talent przywódczy czy organizacyjny. Niektóre dzieci instynktownie opiekują się słabszymi a jeszcze inne tworzą piękne konstrukcje. Przykładów mogłabym mnożyć w nieskończoność, ale w skrócie chodzi o to, żeby sobie przypomnieć, co w dzieciństwie sprawiało, że czas przestawał dla nas istnieć, jaki rodzaj zabawy nas całkowicie pochłaniał. Duża szansa, że te same lub lekko zmodyfikowane czynności są tym, co i teraz będzie nam sprawiało frajdę i dawało wielką satysfakcję.

2. Co byś zrobił, gdybyś wiedział, że na pewno odniesiesz sukces?

Czasem nie rozwijamy naszych zainteresowań i nie sięgamy po to, czego najbardziej pragniemy, bo zwyczajnie boimy się porażki. Pytanie o to, co byśmy zrobili, gdybyśmy mieli pewność, że odniesiemy sukces pokazuje nam tak naprawdę o czym skrycie marzymy, ale boimy się niepowodzenia. Boimy się, że w rzeczywistości nasza droga może okazać się zbyt trudna. Albo zwyczajnie nam się nie uda. To naturalny strach przed porażką. Większość z tych obaw nigdy się nie spełni. Warto sobie to uświadomić i mimo strachu zacząć to robić.

3. Kogo podziwiasz i za co?

Kiedy już wiesz, kto jest Twoim wzorem/mentorem i kogo w życiu podziwiasz, zastanów się jakie jego cechy czy działania Ci tak bardzo imponują. Te cechy bądź postawa to coś, czego właśnie szukasz w sobie i taki chciałbyś być. Jeśli np. brakuje Ci odwagi a podziwiasz swojego ulubionego pisarza albo mówcę za to, że potrafi jasno wyrażać swoje zdanie i pisać/mówić o tym, co ważne, może to być dla Ciebie wskazówka, że sam chciałbyś coś wartościowego przekazać światu. Może np. chcesz zacząć pisać bloga, napisać książkę albo zostać trenerem lub terapeutą ale nie wiesz czy się nadajesz, czy się w tym sprawdzisz. Nie jesteś pewien czy jesteś wystarczająco dobry.

Jak nie spróbujesz to się nie przekonasz. Kierunek już znasz, działaj.

4. Za co inni Cię podziwiają?

To kolejne pytanie, które pozwoli Ci dostrzec, w czym jesteś dobry i czego powinieneś robić więcej. Często nawet jeśli sami nie do końca wiemy, co jest naszym naturalnym talentem, inni to widzą i doceniają. Zastanów się przez chwilę, za co inni Cię podziwiają i za co najczęściej są Ci wdzięczni. To wskaże Ci kierunek. Będziesz już wiedział, co jest Twoim naturalnym zasobem, który trzeba wzmacniać.

Jestem wielką fanką naturalnych talentów i uważam, że tylko życie zgodne z własnymi predyspozycjami czyni nas spełnionymi i szczęśliwymi. Wierzę, że talenty odpowiednio rozwijane pozwolą nam być najlepszą wersją siebie i czuć się ze sobą dobrze. Jak powiedział A. Maslow: „Czym człowiek może być, tym musi być”. Odkryj to, w czym możesz się spełniać i rób to.

5. Stwórz swoją mowę pogrzebową

Wiem, brzmi dramatycznie ale wyobraź sobie swój pogrzeb i zastanów się, co chciałbyś, żeby o Tobie powiedziano. Napisz to. Zobaczysz w ten sposób, jakie masz pragnienia i co jest dla Ciebie ważne. Nawet jeśli część z tego, co napiszesz jeszcze nie miała miejsca, będzie to wskazówka, o czym tak naprawdę marzysz i co chciałbyś w życiu jeszcze zrobić. I nie czekaj zbyt długo na realizację. Nie mów sobie: kiedyś napiszę książkę albo jak będę miał więcej pieniędzy to pojadę w podróż życia. Może się okazać, że „kiedyś” nigdy nie przyjdzie. „Kiedyś”? Nie ma takiego dnia tygodnia. Zacznij już dziś.

6. Zastanów się, kiedy najczęściej tracisz poczucie czasu

To jest ten piękny stan flow, który sprawia, że nie czujemy upływu czasu, głodu, pragnienia i zmęczenia. Jesteśmy całkowicie tym, co w danej chwili robimy. Kiedy ostatnio to czułeś? Co wtedy robiłeś? Więcej na ten temat pisałam tutaj (klik) i bardzo polecam szukania flow i robienia tego, co wprawia nas w ten stan. To pozwala nam odnaleźć pasję i robić to co kochamy. Bez tego trudno odczuwać szczęście.

7. Jaki był Twój największy sukces?

Przypomnij sobie, co okazało się wielkim sukcesem, który przerósł Twoje oczekiwania. Wynotuj tych sukcesów jak najwięcej, niezależnie od tego, czy były małe czy duże. Zobacz, co je łączy. Jakie to były działania, jakie Twoje cechy i zdolności się do tego przyczyniły i jakie były wtedy okoliczności. To wszystko pozwoli Ci nakreślić obszar, który powinieneś rozwijać i w którym powinieneś szukać swojej pasji.

8. Jakich informacji najczęściej szukasz w wolnym czasie?

To, co lubisz czytać poza pracą, jakie blogi odwiedzasz, jakie książki czytasz, jakie kino lubisz i jakie tematy Cię interesują jest wskazówką do tego, w jakim obszarze powinieneś szukać pasji. Zastanów się, notuj np. przez tydzień lub miesiąc co robiłeś w wolnym czasie, na jakie strony zaglądasz, o czym najchętniej dyskutujesz i co Cię fascynuje. To będzie najlepsza wskazówka dla rozwijania zainteresowań w danym kierunku.

9. Co byś robił, nawet jeśli miałbyś to robić za darmo?

Czasem dobrze się zastanowić, jakie rzeczy i tak byśmy robili niezależnie od tego, czy mielibyśmy z tego jakieś korzyści materialne czy nie. Pasja bierze się z niezahamowanej chęci i przyjemności robienia czegoś, bez względu na okoliczności. Idealnie, jeśli z pasji możemy zrobić źródło dochodu, choć nie zawsze się to sprawdza. Więcej pisałam o tym tutaj. Jest kilka modeli i każdy powinien znaleźć odpowiedni dla siebie.

Super, jeśli to, co robimy zawodowo jest naszą pasją, ale dobrze też wiedzieć, że pasja to coś, co robimy niezależnie od pieniędzy. Coś co wypływa z naszej potrzeby tworzenia i samorealizacji.

10. Co Cię martwi i jak chciałbyś poprawić świat?

Trochę wzniośle i górnolotnie to brzmi ale czasem czujemy, że świat wymaga naszej interwencji, że od nas zależy jak będzie wyglądał w przyszłości. Jeśli już teraz czegoś nie zrobimy to wszystko pójdzie w złym kierunku. Mam na myśli ekologię, oszczędzanie zasobów ziemi, troskę o biedniejsze kraje czy o zwierzęta. Myślę też o takich sprawach jak propagowanie zdrowego trybu życia, wspieranie ofiar przemocy czy pomaganie ludziom w odkrywaniu swoich mocnych stron.

To tylko kilka przykładów ale pokazują to, co jest bliskie Twojemu sercu i o co chciałbyś walczyć. Wiadomo, że sami świata nie zmienimy, ale od zmiany własnych zachowań uczynimy go lepszym i damy przykład innym. Jeśli angażujemy się w coś, w co wierzymy, często dajemy początek wielkiej pasji i zarażamy nią innych.

To tylko 10 pomysłów na to, jak znaleźć swoją pasję. Jestem pewna, że jest ich dużo więcej.

Czy sami macie swoje pomysły? Co u Was zadziałało? Co Wam pomogło?

Podzielcie się swoimi pasjami i napiszcie jak się to u Was zaczęło.

Ściskam, cudownej wiosny!

Możesz również polubić…